مشاوره املاک توحید زعفرانیه کرج
املاک توحید زعفرانیه

گواهی پایان کار ویلا

وبلاگ , املاک

۱۰ اسفند ۱۴۰۰ 236 بازدید
املاک توحید زعفرانیه
گواهی پایان کار ویلا

گواهی پایان کار ویلا

 گواهی پایان کار ویلا : نخستین مرحله ای که برای ساخت یک ویلا یا ساختمان با آن رو به رو هستیم، دریافت جواز ساخت است؛ که سازندگان با طی کردن مراحل و فرآیند قانونی میتوانند برای دریافت این جواز با مراجعه به شهرداری و صدور در خواست های الزامی آن را دریافت کنند.

همچنین سازندگان باید پس از اتمام ساخت و ساز از شهرداری درخواستی مبنی بر صدور گواهی پایان کار ویلا یا ساختمان کنند.

بعد از درخواست صدور گواهی پایان کار ویلا یا ساختمان، شهرداری برای جلوگیری از تخلفات و تطابق داشتن با گواهی، ویلا یا ساختمان را بررسی می کند.

در نهایت اگر ویلا یا ساختمان مورد تایید و مطابق با استاندارد های شهرداری و سایر نهاد های دولتی باشد، گواهی پایان کار ویلا یا ساختمان صادر می شود.

گواهی پایان کار ویلا : پیش نیازهای ساخت ویلا

سوالی که ممکن است برایتان مطرح شود این است که چرا همه ساختمان ها نیاز به گواهی پایان ساخت دارند؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که، داشتن گواهی پایان کار برای انتقال سند الزامیست و در صورت نداشتن این گواهی، هیچ گونه سندی در دفتر اسناد رسمی به ثبت نخواهد رسید و همچنین مالک صلاحیت دریافت وام مسکن را ندارد؛ ولی با داشتن گواهی پایان ساخت می تواند برای دریافت وام مسکن اقدام کند.

از دیگر مشکلاتی که نداشتن گواهی پایان ساخت برای ما ایجاد می کند، صدور نشدن سند مالکیت مجزا است؛ بنابراین لازم است که شخص گواهی پایان ساخت را دریافت نماید و تنظیم صورت مجلس تفکیکی توسط اداره ثبت اسناد و املاک انجام شود.

صادر نشدن سند مالکیت مجزا چه مشکلاتی را برای ما رقم می زند؟

مالک قادر به فروش هر یک از واحد های یک ساختمان نمی باشد زیرا هر یک از واحد ها سند مجزا ندارند.

از دیگر نکاتی که باید در مورد گواهی پایان ساخت بدانید این است که گاهی اوقات مالکان قبل از ساخت کامل یک ساختمان، آن را به صورت پیش فروش به فروش می رسانند و برای اینکه قادر به انجام همچین کاری باشند، باید قراردادی را در دفتر اسناد رسمی تنظیم کنند که مبنی بر پیش فروش ویلا یا ساختمان باشد و مالک متعهد می شود که برای گواهی پایان کار ویلا یا ساختمان اقدام می کند.

گواهی پایان کار ویلا
گواهی پایان کار ویلا

فرآیند اخذ گواهی پایان کار ویلا : 10 مرحله ضروری!

برای اخذ گواهی پایان کار طبق قانون ساخت و ساز طی کردن مراحل زیر ضروری است!

✅1.در مرحله ی اول از اخذ گواهی پایان کار ویلا؛ باید پرونده ای را تشکیل بدهید و فرم پایان کار را تهیه کنید؛ پس از تهیه ی فرم پایان کار، ناظر باید این فرم را تکمیل کند، در صورتی که ویلا نو ساز بوده باشد، باید عوارض نوسازی را پرداخت کرده و فیش پرداخت نوسازی را به همراه خود داشته باشید.

✅2. در این مرحله باید سند مالکیت رسمی را برای اخذ دستور و بعد برای ثبت شماره و تاریخ در دبیرخانه تحویل شهرداری دهیم و همچنین باید برای بازدید کارشناس فنی زمانی را تعیین کنیم.

✅3. برای اخذ گواهی پایان کار ویلا، کارشناس فنی از محل مورد نظر بازدیدی انجام می دهد و گزارشی را تنظیم می کند؛ شرایط و اصول کار را بررسی می کند و اگر خلافی ای وجود داشته باشد در گزارش ذکر می کند.

✅4. مهندس ناظر ساختمان باید در این مرحله فرم تکمیل شده و گزارش روند اجرای عملیات ساخت و ساز را تحویل بازرس یا کارشناس شهرداری بدهد؛ همچنین کروکی ویلای احداث شده در همین مرحله تهیه می شود.

✅5.  پس از بررسی مجدد گزارش ملک از سوی مامور فنی شهرداری؛ که توسط کارشناس شهرداری تهیه شده بود، در صورتی که خلافی ای وجود نداشته باشد، دستور بررسی محاسبات توسط مسئول فنی و شهرسازی صادر می شود و مالک به بخش محاسبات مراجعه می کند و در صورت عدم بدهی قبلی پیش نویسی تهیه می شود. 

 

اگر به دنبال خرید ویلا در زعفرانیه کرج هستید، روی املاک توحید حساب باز کنید.!

 

✅6. با توجه به گزارش مامور فنی و پروانه ساختمان، کنترل زیر بنا توسط مسئول محاسبه شهرداری از لحاظ کاهش یا افزایش متراژ انجام می شود.

✅7. اگر ساختمان یا ویلا خلافی ای داشته باشد باید در این مرحله رضایت املاک مجاور را برای رفع  موارد خلاف جلب کرد و همچنین اگر ملک دارای تخلف ساختمانی باشد در کمیسیون داخلی و کمیسیون ماده ۱۰۰ بررسی و از مالک می‌خواهند که طی مدت ۱۰ روز توضیحات کافی و مستندات خود را به کمیسیون ارائه دهد.

اگر دلایل ارائه شده مالک برای کمیسیون قابل‌ قبول بود، مراحل اخذ پروانه ادامه پیدا می‌کند، در غیر اینصورت اگر رای کمیسیون مبنی بر جریمه مالک باشد و مالک اقدامی برای پرداخت جریمه انجام ندهد، پرونده دوباره به کمیسیون تجدید نظر ارجاع داده می شود و رای تخریب صادر می‌شود.

وقتی رای تخریب صادر شد، مالک  دو ماه فرصت دارد که بنا را تخریب کند، در غیره این صورت شهرداری اقدام به تخریب ملک خواهد کرد و هزینه‌ تخریب ملک را نیز طبق قانون از مالک دریافت می‌کند.

✅8. در این مرحله ی پیش رو اگر مرحله قبل با موفقیت طی شده بود، شهرداری پیش نویس پایان کار را توسط بخش تشکیل پرونده به انجام می رساند.

✅9. در بخش پروانه ساختمان شهرداری پیش نویس تهیه شده، تکمیل می شود و برای مرحله ی نهایی اماده خواهد شد.

✅10. پس از گذراندن تمامی این مراحل درخواست ذکر شده (پیش‌نویس گیرنده) برای تایید نزد رئیس نظارت فنی، معاون شهرسازی و معماری منطقه ، شهردار منطقه و محاسب ارسال می شود و در صورت تایید شدن از طرف این مقامات، امضا می شود و سپس توسط دبیرخانه به مهر، شماره و تاریخ شهرداری ممهور می‌شود. 

پس از اتمام تمامی این مراحل گواهی یا جواز پایان کار ویلا یا ساختمان شما صادر می شود.

از دیگر نکاتی که باید بدانید، شهرداری کارشناسان خود را ، برای بررسی و درست طی شدن روند انجام کار، به محل اعزام می کند از این رو می توان از استاندارد بودن بناهایی که پایان کار دارند؛ مطمئن بود.

 

گواهی پایان کار در ساختمان های قدیمی 

برای دریافت گواهی پایان کار یک ساختمان قدیمی، معمولا سه حالت بوجود می آید!

 • اکثر ساختمان های قدیمی یا به اصطلاح کلنگی، دارای پایان کار قدیمی هستند؛ اگر ملک شما در این دسته قرار میگیرد، می توانید با تحویل مدارک قدیمی درخواست  صدور برای گواهی پایان کار جدید می دهید، همچنین نیازی به برگه اتمام عملیات ساختمانی در بین مدارک تحویل داده شده برای دریافت گواهی پایان کار ندارید.

 

 • در حالت دوم ساختمان دارای سند قدیمی و همچنین پایان کار قدیمی است اما مالک تغییراتی را مانند اضافه کردن یک طبقه یا دوبلکس کردن خانه انجام داده است و در زمان انجام این کار باید همان موقع مجوز اضافه کردن بنا را دریافت می کرد، وقتی این حالت پیش می آید مالک باید تمامی مدارک را تحویل شهرداری دهد و پس از پرداخت جریمه ای که توسط کمیسیون ماده 100 یا کمیسیون داخلی شهرداری تعیین شده است؛ می تواند گواهی پایان کار جدید را دریافت کند.

 

 • حالت سومی که وجود دارد اینگونه است که ساختمان قدیمی بدون مجوز، پایان کار و سند ساخته شده است؛ بنابر این دلایل، گرفتن پایان کار جدید برای این نوع ساختمان های کلنگی یا قدیمی بسیار پیچیده است و دارای فرایند های دشوار و خاص می باشد.

 

گواهی پایان کار در ملک های جدید

همانطور که می دانید روند افزایش جمعیت صعودی ست و با توجه به تغییر زیر ساخت های شهری، اهمیت امنیت ساختمان‌ها و نوسازی بافت‌های فرسوده جز الزامات محسوب می شود.

شرایط جدید صدور گواهی پایان کار ویلا و ساختمان ها از ابتدای دی ماه سال 1396 دچار تغییراتی شد؛ ارائه پایان کار ساختمان وابسته به ارائه گواهینامه واکنش در برابر آتش برای نمای ساختمان است و این امر ما را به استاندارد های ساختمان سازی نزدیک تر می کند.

این اقدام در راستای اجرای بخشنامه صادره از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه صورت می گیرد، طبق این بخشنامه دستگاه‌های اجرایی، مهندسان مشاور و پیمانکاران، باید مصالحی را در پروژه‌های ساختمانی به‌ کارگیرند که دارای تاییدیه از سازمان ملی استاندارد ایران و گواهینامه‌های فنی طبقه‌ بندی واکنش در برابر آتش از مراجعی که ذکر شده باشد.

 

✅ اگر به دنبال خرید باغچه در زعفرانیه کرج هستید، روی املاک توحید حساب باز کنید.

 

با توجه به این بخشنامه ی جدید، سازمان نظام مهندسی و شهرداری موظف است تا استفاده از مصالح نمای قابل اشتعال را در پروژه های ساختمانی و صدور پروانه و پایان کار را وابسته به اخذ گواهینامه فنی از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نماید.

گواهی پایان کار ویلا
گواهی پایان کار ویلا

 

مدارک لازم برای اخذ گواهی پایان کار ساختمان

 • ارائه اصل و کپی سند مالکیت.
 • اصل و کپی فیش آب، برق ، گاز و تلفن واحد مسکونی.
 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی مالک.
 • در صورت فوت مالک، ارائه اصل و کپی انحصار وراثت و کپی مدارک شناسایی ورثه.
 • اصل و کپی پروانه ساختمانی.
 • اصل و کپی فیش عوارض نوسازی شهرداری
 • ارائه کارت سازه و کلیه گزارشات اعم از برگه اتمام عملیات و هم‌چنین سند تاییدیه استاندارد اسانسور برای ساختمان‌های نوساز.
 • مدارک بازدید و تایید نظر کارشناسان شهرداری منطقه
 • نقشه طراحی و معماری همراه با مهر شهرداری منطقه و همچنین فایل یا سی دی که دارای مهر شهرداری هستند.

در ادامه ی این مطلب به دلایل اهمیت داشتن گواهی پایان کار ویلا و ساختمان می پردازیم.

چرا دریافت این گواهی برای ویلا یا ساختمان ضروری و مهم است؟

با اخذ پایان کار ویلا یا ساختمان می‌توان برای دریافت سند شش دانگ و تفکیکی اقدام کرد.

پایان کار ویلا نشان دهنده عدم تخلف ساختمان در ساخت است و مورد تایید شهرداری از نظر فنی و مهندسی نیز است.

تاییدیه اتمام عملیات ساخت و ساز ویلا را گواهی می‌کند.

مالک برای فروش و یا پیش فروش ملک به پایان کار نیاز دارد.

اگر به دنبال خرید ملک و خانه در شهرک زعفرانیه هستید، روی املاک توحید حساب باز کنید.

 

 مزایای دریافت پایان کار 

گواهی پایان کار ویلا، مهر تاییدی برای ویلای ساخته شده است.

وجود این سند نشان می‌دهد که ویلا می‌تواند امکاناتی نظیر آب و برق و گاز داشته باشد.

همچنین تاییدی بر این است که ویلا مشکلی از نظر خلافی، بدهی، ساخت، بافت و… ندارد و شهرداری ملک را تایید کرده است.

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط