مشاوره املاک توحید زعفرانیه کرج
املاک توحید زعفرانیه

تفاوت عرصه و اعیان

وبلاگ , عمومی

۶ دی ۱۴۰۰ 169 بازدید
املاک توحید زعفرانیه
تفاوت عرصه و اعیان

تفاوت عرصه و اعیان

اصطلاح عرصه و اعیان به چه معناست و تفاوت عرصه و اعیان چیست؟
شما ممکن است تا به حال اصطلاح عبارت (عرصه و اعیان) را در خیلی از بنگاه های ملکی ، مشاورین املاک یا تبلیغات و آگهی های املاک دیده باشید ولی منظور این عبارت را به صورت واضح و درست درک نکرده باشید.
شما میتوانید برای بررسی کامل این موضوع این مقاله که تدوین شده گروه مشاورین املاک زعفرانیه البرز است مطالعه بفرمایید.
به زمین، عرصه و به ساختمان اعیان می گویند، این کوتاه ترین تعریف و همچنین کامل ترین تعریف ممکن است ولی  ما در ادامه به بررسی حالات و قوانین جزئی این اصطلاح می پردازیم .

تفاوت عرصه و اعیان
تفاوت عرصه و اعیان

 تفاوت عرصه و اعیان در این است که ما در عرصه یا همان زمین حق هیچ نوع تغییری نداریم اما در رابطه با اعیان یا همان سازه درون عرصه که باعث افزایش یا کاهش قیمت زمین می شود حق تغییر داریم.

 چگونگی محاسبه عرصه و اعیان

مالک عرصه و اعیان می تواند بنا بر دلایل مختلف تقاضایی مبنی بر تفکیک یا تبدیل عرصه و عیان خود داشته باشد؛ به همین دلیل چگونگی محاسبه عرصه و اعیان حائز اهمیت است.
توجه داشته باشید که در تفکیک باید در مرحله اول، ارزش عرصه و اعیان ملک را با توجه به انواع کاربری های مختلف مانند مسکونی یا تجاری و غیره را تعیین کرد.

برای مثال، عرصه و اعیانی که کاربری تجاری داشته باشد به مراتب از ارزش بیشتری نسبت به کاربری مسکونی یا هر نوع کاربری دیگری است؛ البته ارزش عرصه بنا بر دلایل مختلفی تعیین می شود که به چند نمونه آن ها در این مقاله اشاره خواهیم کرد.

 ارزش عرصه در زمین های موات شده 

زمین موات به زمینی گفته می شود که در سابق احیا نشده است و رسیدگی ای صورت نگرفته است و  5 سال متوالی بدون سکنه و متروکه مانده است؛ در این نوع زمین ها ارزش عرصه تقریبا برابر با 50-90 درصد ارزش روز ملک در بازار است.

ارزش عرصه در زمین های بایر 

زمین های بایر زمین هایی هستند که در سابق احیا شده اند ، اما به دلیل اینکه به آن رسیدگی نشده است به میزان 5 تا 10 سال متوالی متروک باقی مانده است.
در این گونه زمین ها ارزش عرصه تقریبا برابر 20-60 درصد ارزش روز ملک در بازار است .

تفاوت عرصه و اعیان
تفاوت عرصه و اعیان

ارزش ملک در زمین های دایر

این زمین ها سابقه احیا و آبادانی دارند و در زمان حاضر نیز مورد بهره برداری قرار می گیرند، همجنین ارزش عرصه در زمین‌های دایر نیز معادل 5 – 30 درصد ارزش روز ملک در بازار است و البته توجه داشته باشید که در این مورد موقعیت جغرافیایی نیز سهیم می‌باشد.

تفکیک

از لحاظ حقوقی تفکیک به تقسیم اموال غیرمنقول به قطعات‌ کوچک تر گفته می‌شود که مرجع آن برای پیگیری «اداره ثبت» است، برای این که تقاضای تفکیک عرصه را بدهید یا باید مالک باشید یا وکیل قانونی!

روال کار هم به این صورت است که درخواست شما (که به تفکیک پلاک مشهور است) به شهرداری منطقه اعلام می‌شود و شهرداری هم پس از درخواست مدارک و تکمیل پرونده، نقشه مصوبه را به شما تقدیم می‌کند.
این نقشه مصوبه در دو نسخه تدوین می‌شود که یک نسخه برای شما و یک رونوشت هم روانه اداره ثبت می‌شود همچنین در ادامه نماینده و نقشه‌ بردار شهرداری به مکان ملک مراجعه کرده و فرآیند تطبیق سند شهرداری با محل ملک و سند مالکیت را اجرا می‌کنند و اگر مشکلی در این زمینه وجود نداشت، تفکیک سند شما در دست اجرا قرار می‌گیرد.

برای تفکیک اعیان نیز، داشتن گواهی پایان کار، فاکتور کلیدی برای تقاضای تفکیک اعیان است؛ در واقع ساختمانی که تکمیل آن تایید نشده باشد اصلا اعیان به حساب نمی‌آید؛ پس از درخواست تفکیک با گواهی پایان کار، یک نماینده از جانب اداره ثبت و یک نقشه بردار دست به کار می‌شوند تا بخش‌های مفروزی و مشاعات ساختمان را تعیین و صورت مجلس تفکیکی آن را تنظیم نمایند ؛ بعد از آن نوبت به مراحل اداری و صرف هزینه‌های مربوط می‌باشد تا در نهایت تفکیک اعیان انجام شود .
ازطرفی نقش کلیدی سهم اعیان برای وارثان یا مالکان واحدهای یک مجتمع مسکونی پررنگ‌تر است؛ 

 قدرالسهم به میزان سهم اعیان از عرصه گفته می‌شود که سهم هر واحد آپارتمان، نسبت به کل واحدهای یک آپارتمان یا مجتمع مسکونی است.

اگر بخواهیم به زبان ساده مفهوم قدرالسهم را برای شما تصویرسازی کنیم، می‌توان گفت قدرالسهم شما از یک واحد آپارتمانی ۱۰۰ متری که در عرصه‌ای به مساحت ۲۵۰ متر بنا شده، با قدرالسهم شما از همان آپارتمان ۱۰۰ متری که در عرصه‌ای به مساحت ۱۰۰۰ متر بنا شده، متفاوت است و حتی در قیمت‌گذاری‌ها هم تاثیر دارد.

تفاوت عرصه و اعیان
تفاوت عرصه و اعیان

 

این مسئله در تقسیم ارث هم اهمیت قابل توجهی پیدا می‌کند، چرا که هرچه مساحت عرصه بالاتر باشد، قدرالسهم شما بیشتر است.

البته این مورد تنها یک مثال ساده است و نحوه محاسبه عرصه و اعیان پیچیده‌ تر از این حرف‌ هاست و وابسته ضرایب خاصی است که وکلای حقوقی متخصص در امور املاک از آن اطلاع دارند.

لازم به ذکر است که هر آنچه که در سند ملکی شش دانگ واحد آپارتمانی شما قید شده ( انباری، بالکن، پارکینگ و…) حین محاسبه قدرالسهم در نظر گرفته می‌شود.
با این اوصاف شما در حال حاضر به تمامی اطلاعات این مباحث حقوقی تسلط پیدا کردید .

برای اطلاع شما خوانندگان گرامی شهرک زعفرانیه البرز واقع در شهرستان ساوجبلاغ که در در قطعات 1000 متری تفکیک شده است، تماما به صورت عرصه و اعیان در اختیار شما قرار می گیرد.
ویلا های این شهرک تماما با اسناد تک برگ مجزا شده است و شما می توانید با خیال آسوده صددرصد، مقدار عرصه و اعیان را در اختیار داشته باشید.
املاک توحید زعفرانیه حاضر به مشاوره و معرفی املاک متعدد در شهرک زعفرانیه است.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط